A-tým 6. kolo (23/24): Sokol Hroznová Lhota - BRITTERM Kozojídky 1:4 (0:2)

Sokol Hroznová Lhota - BRITTERM Kozojídky 1:4 (0:2)

Branky: 54. Radmil - 42. Linek, 45. Voříšek, 46. Pollák, 85. Smištík

Bez ŽK

Diváci: 486

Druhou zářijovou neděli se na Zelničkách konal doslova svátek fotbalu. Po více než čtyřiceti letech se totiž v mistrovském utkání potkaly dvě sousední vesnice, tedy domácí Hroznová Lhota a pouhý kilometr vzdálené Kozojídky. Fanoušci hostí přišli na zápas v průvodu, kterému vévodil velký buben a spousta balonků. Na sobě měli žluté trika a podíleli se na skvělé atmosféře tohoto duelu. Tu tvořil také domácí početný kotel rovněž s bubnem, šálami, trubkami a řehtačkou, takže kulisou se toto utkání vyrovnalo i zápasům z třetí či druhé ligy! Stadion byl plny lidí (486 platících, ovšem celkem k dobrým sedmi stovkám!) a naposledy zažil takový nápor fanoušků koncem minulého října při TV utkání s týmem Vnorov. Ale zpátky k soupeři z Kozojídek. V jeho kádru naskočil jediný rodák, a to gólman Lukáš Maňák, ten ovšem drtivou většinu své fotbalové kariéry strávil v cizích týmech, kde chytával vyšší soutěže (divize). Při průzkumu složení hostujícího kádru jsem musel několikrát nasucho polknout, neboť krom několikrát zmiňovaných posil z Veselí na Moravou, kteří v roce 2017 vykopali postup do Krajského přeboru, v něm bylo i několik fotbalistů se zkušenostmi z ještě vyšších soutěží, jelikož působili jak v divizních týmech, tak prošli v mládeži například RSM Hodonín, tak například 1. FC Slovácko atd. Takže se kádr Kozojídek nápadně podobal výběru Veselska, který na tomto trávníku nastoupil koncem června v přátelském utkání v rámci oslav 80. výročí založení Sokola. Jenže tentokrát nešlo o žádný "sranda fotbal", ale o mistrovské body. Bylo tedy jasné, že budou muset domácí borci hrát na samé hraně svého maxima, což se jim bohužel vůbec nepodařilo. Především v první půli totiž podali nervózní, slabý, bezkrevný a zakřiknutý výkon, plný hrubých individuálních chyb, kdy si nebyli sto poradit s rychlým napadáním soupeře a jeho skvěle organizovanou obranou, navíc měli velké problémy se zachytáváním jeho bleskově rychlých ofenzivních hráčů. Především útočné duo Voříšek - Pollák bylo v úvodu zápasu k nezastavení!

První šanci zápasu si však připsal domácí celek, když Březina sklepl patou dlouhý nákop pro Radmila, jeho pohotová střela levou nohou však minula bližší tyč. A poté již začali zlobit hosté. V 6. minutě se vyhnul ofsajdové pasti útočník Pollák, kterému prodloužil hlavou za obranu spoluhráč Voříšek, postupoval sám na Dvořáka, ale poslal svoji střelu naštěstí úplně mimo zařízení. Hned za minutu však unikl dvojici Bíla - David Škopík neskutečně rychlý Voříšek a jeho pokus levou nohou po zemi po dalším samostatném nájezdu na Dvořáka skončil jen pár centimetrů vedle levé tyče domácí brány. Domácí odpověděli akcí Zbyňka Smetky, který předal Bílovi a po odrazu od jednoho z hostujících hráčů se dostal právě Smetka ke střele z malého vápna, mířil však pouze do Maňáka. To byl největší paradox tohoto zápasu, že v kádru domácího týmu bylo víc fotbalistů z Kozojídek, než v sestavě tohoto týmu (Březina, Smetka, Falešník, Domanský).

Po tomto strhujícím úvodu se na deset minut hra uklidnila, ovšem její obraz se příliš nezměnil. Domácí si nevěděli rady s organizovanou hrou soupeře a jejich útoky narážely na modrobílé hradby. Hosté čekali na smrtící brejky, k nimž využívali neskutečnou rychlost svých hráčů. V 18. minutě jeden takový předvedli středem hřiště, na jeho konci byla tvrdá střela Voříška z pravé strany, kterou však skvěle zlikvidoval Dvořák. Zbytek první půle přinesl především boj, než pohledný fotbal, ovšem v jejím závěr přišly pro domácí barvy nepříjemné chvíle. Nejdříve se vydal ve 40. minutě odvážně do vápna domácí Martin Matyáš, prohodil si míč mezi dvěma obránci, ovšem dvojblok hráčů v modrém zaklapl a poslal domácího štírka k zemi, sudí Lazar, který hru hodně pouštěl, však tento souboj vůbec nepovažoval jako faul. Na druhé straně přišel dlouhý nákop dopředu a po Gazárkově faulu se kopal přímý kop. Z něj přilétl centr z pravé strany do chumlu hráčů u zadní tyče, kde ho Linek dopravil hlavou do sítě a začalo být zle, nedobře, 0-1

Neuhlídaná standardka tak dostala domácí do nevýhody, ale do poločasu přišla ještě druhá. Po další chybě v domácí obraně přišel rohový kop, z něhož přilétl míč znovu na zadní tyč, kde si ho vyčíhal Voříšek a jeho podholená hlava s nápadným copánkem ho poslala nechytatelně pod břevno, 0-2

Při obou standardních situacích zaspal na čáře domácí gólman.

Hráči Hroznovky tak odcházeli do šaten s dvougólovým mankem a fanoušci doufali, že domácí lodivod vymyslí o poločase strategii, která přinese změny k lepšímu. Bohužel druhá půle měla pro domácí barvy naprosto katastrofální start. Hned po rozehrávce přišel hostující útok a po dalším kolapsu domácí obrany se dostal k míči Pollák, který si všiml, že Dvořák vyběhl z brány až někam na penaltu a lahůdkovou střelou ho přehodil a míč zaplul k levé tyči opuštěné brány, 0-3

To byla už ne studená, ale ledová sprcha v parném počasí. Domácí posadili hosty do sedla svými hrubými chybami v obraně a nadále šlapali vodu. V 50. minutě jim mohl uštědřit "ránu z milosti" Voříšek, který se zjevil sám před Dvořákem, střelou bodlem mu procedil míč skrz nohy, ty však střelu zpomalily natolik, že míč, kutálející se do prázdné brány, dostihl Gazárek a odklidil do bezpečí. Povadající prapor domácí armády začal pozvedávat její generál a jednoznačně nejlepší hráč - Ondřej Bíla. Ten svojí energickou hrou a neúnavnou snahou začal strhávat i své spoluhráče. Po jeho akci po levé straně se dostal míč na střed vápna ke kapitánu Radmilovi, ten si střelu připravil a poté vyslal nechytatelný projektil k levé tyči, na který byl krátký i dvoumetrový Maňák, 1-3

Domácí fanoušci ožili a hráči jakbysmet! Hned za minutu po dalším útoku dostal míč na levou stranu vápna nepokrytý Bíla, ovšem jeho prudká střela na bližší tyč rozvlnila o pár centimetrů pouze boční síť, ačkoliv již polovina stadionu vyskočila ze sedadel v domnění, že se jedná o gól, škoda!!!

Domácí se nadechli k velkému náporu, který ovšem brzdilo dvojí střídání v 60. minutě, kdy ze hřiště odešli dva kreativní záložníci - Martinové Maňák a Matyáš, čímž domácí hra směrem dopředu citelně oslabila. Domácí se však i nadále snažili s výsledkem něco udělat. V 64. minutě dostal Gazárek dlouhý míč do vápna, vystřelil pohotově, ovšem jen do Maňáka. V 70. předvedl střídající Falešník pouze propagační střelu z výborné parkety, v 71. už měla šance domácích daleko lepší parametry, když Chrenčík namísto střely volil prudkou přihrávku po zemi do vápna, kterou vyhledal Čerešňáka, ten se do míče opřel svojí silnou levačkou, ovšem jeho rána křížem prolétla těsně kolem zadní tyče! Domácí i nadále šlapali a nešlo si nevšimnout především neskutečné práce již zmiňovaného Bíly, který byl odhodlaný na trávníku klidně umřít (nadsázka). V 76. minutě si počkal na Falešníkův rohový kop na bližší tyči a hlavou jej prodloužil znovu jen kousíček mimo zadní tyč, když užuž zvedal ruce nad hlavu v domnění, že hlavičku trefil do brány. Tady měli hosté několikrát velké štěstí a v této fázi zápasu nepředvedli zhola nic a jen se bránili domácím nájezdům. Až v posledních deseti minutách o sobě začali znovu nepříjemně dávat vědět. V 81. se po dvou nahrávkách zleva dostal míč do vápna k Pollákovi, ten však nedokázal svůj nárt dostatečně sklopit. V 85. pak domácí nepokryli třetí standardní situaci v zápase, kdy po rohovém kopu ještě hlavičku odvrátili, ale odražený míč si našel Smištík a skrz nohy Davida Škopíka mířil do sítě, 1-4

Poslední dvě šance patřily domácím hráčům. V 88. minutě si na hranici velkého čtverce dal míč na levou Radmil, ale jeho pokus si Maňák vyčíhal a střelu mířící do šibenice skokem lapil. V 90. se pak k přímému kopu ze sedmnácti metrů postavil Falešník, míč však poslal jen vysoko nad bránu. Chvíli poté pak sudí Lazar naposledy foukl do píšťalky a ukončil tak místní derby pro domácí krutou, ale vzhledem k velkým chybám zaslouženou porážkou. Hostující hráči tak mohli začít slavit s početným kotlem svých příznivců. Hráči Traubenu byli potleskem publika oceněni za snahu bojovnost ve druhé půli a budou mít šanci na reparát hned příští neděli, kdy na Zelničkách hostí v repríze loňského TV zápasu Agro Vnorovy.

Dvořák - Gazárek, Chrenčík, Bíla, Škopík D. - Matyáš M. (60. Matyáš P.), Radmil (C), Smetka, Maňák (60. Čerešňák), Škopík P. (54. Falešník) - Březina